Tarihçemiz

Saray Kışla köyü, ilçe merkezinin kuzey batısında, 13 km uzaklıktadır. Köy 2 mahalleden oluşmaktadır. Merkez mahallesi saray kışla, yukarı mahallesi alıcık olarak geçmekte olup, merkez mahallede 50 hanede 143 kişi yaşamaktadır. Yukarı mahallede yaklaşık kışları 25 hane 70 kişi yaşamakta, ancak yazları emeklilerin gelmesiyle bu nüfuslar zaman zaman ikiye hatta üçe katlanmaktadır. Eski adı Frenk köy olan Saray Kışla'nın neden bu adla anıldığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. 


Ancak, burada çok önceleri rumların yaşadığı söylentileri vardır. Bugün "Kale" denilen mevkide hâlâ kale harabelerinin olması, buranın daha önceden bir yerleşim yeri olduğunu düşündürmektedir. Yine söylentilere göre, bu kale harabeleri arasında yapılan kazılarda altın ve gümüş paralar, heykeller, küp gibi tarihi eserlerin çıkarıldığı da rivayet edilmektedir. Saray Kışla ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayanır. Köyün arazi yapısının engebeli oluşu nedeniyle ekilebilir toprak alanı sınırlıdır. Bu nedenle, buğday, arpa, fiğ gibi tarım ürünlerinin ekimi yapılmaktadır. Kelkit Vadisi üzerinde, Çakmak Köyü'nün karşısında yer alan Saray Kışla Mezrasında ise her türlü sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Fasulye, domates, lahana ve patates gibi sebzelerle; elma, armut, dut gibi meyveler bol miktarda yetişmektedir. 


Saraykışla Köy Muhtarı Salim Durmuş (0533 317 39 82)


Saray Kışla Köyü Yardımlaşma ve Kültür Derneği Kuruluşu 1995

Dernek Merkezi Mehmet Akif Mah. Aşık Veysel Cad. Ulus Sk. No: 32 İkitelli / Küçükçekmece / İstanbul adresinde faaliyettedir. 


Dernek Başkanı Yüksel Polat (0532 246 16 59)